Naše stručné postřehy z navštívených zemí

Thajsko


Thajsko bylo, tak asi jako pro většinu nezávislých "cestovatelů", naše první exotická země. 
Naše první setkání s asijskou kulturou, a zejména tou thajskou, byl nezapomenutelný zážitek. Je to jiný svět. Lidé milí, úslužní, úchvatné budhistické stavby, úžasná příroda.
Mniši v šafránovém rouchu, pro nás dosud známí pouze z akčních filmů z klášteru Shaolin, vás vyhledávají a cvičí si s vámi anglickou konverzaci.

Laos


Laos patří k nejchudším zemím na světě, přesto má co nabídnout. 
Nádherná příroda, zejména povodí Mekongu, vodopády a okolo tropická  džungle.
Pro obyvatele Laosu znamená dolar opravdu hodně. Od toho se odvíjí dostupnost služeb. Každý potřebuje něco vydělat a proto Vám nabízí ubytování, něco k jídlu, dopravu. A to vše za ceny, které jsou z našeho evropského pohledu nepochopitelné.

Kambodža


V Kambodžském království je úžasné zejména kulturní dědictví z období říše Ankor. 
Až se nechce uvěřit, co všechno je možné s primitivními prostředky vybudovat. Milión kubíků opracovaného kamene na jedné stavbě. To je Ankor Wat.
Nepříjemnější zážitek je přítomnost velkého množství místních obyvatel, kteří zažili řádění Pol-Potova režimu. Je to na nich vidět, jsou zmrzačení a žebrají na každém rohu.

Indie


Indie je země kontrastů. Tak se jmenuje i naše přednáška.
Všude jsou vidět obrovské sociální, kulturní i technologické rozdíly.
Hned vedle honosných sídel současných maharádžů živoří lidé bez střechy nad hlavou nebo v dírách v zemi. Na návštěvu největšího asijského slumu Dháraví na předměstí Bombaje pravděpodobně do konce života nezapomenete. Hlavním viníkem je kastovní systém, který stále v indické společnosti existuje.
Indie ve vás však nechá velmi silné zážitky a dlouho si budete uvědomovat, jak si všichni žijeme.

Vietnam


Země pestrá, s krásnou přírodou a velmi milými lidmi.
I přes nesmírné utrpení, které vietnamcům způsobila americko-vietnamská válka, chovají se ke všem turistům velice přívětivě, včetně američanů.
Při prohlídkách Cu-Chi tunelů a muzeí věnujících se válce, se vám věnuje profesionální průvodce. Doprovází ho ale další, který  má následky z války. Duševní nebo fyzické poškození, které bylo způsobeno chemickými látkami Agent Orange a Agent Blue, použitými Američany. Dodnes se rodí postižené děti.

Indonézie


Cestu do Indonézie jsme odkládali několik let. V Asii jsme byli několikrát a mysleli jsme si, že nás už nečeká nic překvapivého. Byl to velký omyl.
V Indonézii převládá muslimská populace. Islámské náboženství je tu všude.
Oknem jsme nesměle nahlíželi do muslimské školky plné dětí. Najednou vyšla paní učitelka, muslimka, a pozvala nás dál, abychom si mohli školku prohlédnout. Stane se to u nás? Pozveme do školky neznámou návštěvu z jiného kulturního prostředí?

Keňa


Navštívit africké safari byl náš velký sen. Při návštěvě Keni a Tanzánie se nám splnil. 
Vydat se na několikadenní safari do keňských národních parků je nezapomenutelný zážitek.
Návštěva Nairobi ve vás zanechá také silný dojem. Velmi malé centrum je noblesní.
V ostrém kontrastu s ním jsou slumy, narkomané, ohně na ulicích. Mimo centrum veřejné osvětlení neexistuje. U každého krámku je ozbrojená ostraha 24 hodin denně. V baru je prodávající  za zamřížovaným pultem. Mezi hosty se neodváží. Do hotelu se vstupuje pouze s ostrahou a přes dvoje mříže. Nikdy nejsou otevřeny oboje najednou.

Tanzánie


Tanzánské Serengeti a kráter Ngorongoro je úchvatné.
Při návštěvách národních parků jistě zavítáte do masajské vesnice. Velká část Masajů dodnes žije svým původním stylem. Hliněné domky v ohradách pro krávy, plno much, které Vám brání se zhluboka nadechnout. Hlavní potravou je mléko smíchané s krví, případně s močí.
Ale ne každá masajská vesnice přijímá turisty. Za prohlídku vesnice se platí. Jelikož mají tito masajové finanční příjmy, mají svoji školu, "hospodu", mobily. Vysílače mobilních operátorů jsou stylové a uvidíte je i v národních parcích.
A výstup na Kilimanžáro? Cena začíná na 1200 dolarech na osobu.

Zanzibar


Ostrov koření a slonů - Zanzibar.
Uličky ve stejnojmenném městě Zanzibaru jsou velice úzké. Dveře u domů jsou vyrobeny zejména ze sezamového dřeva a jsou okovány
mosaznými hřeby. To kvůli slonům, hlavně v minulosti. Sezamové dřevo je velice trvanlivé a mnohé dveře přežijí celou stavbu a používají se opakovaně. Říká se že právě ze Zanzibaru pochází známé pohádkové Ali Babovo "Sezame, otevři se!" .
Na celém Zanzibaru není centrální elektrárna. Každý hotel, každá provozovna má svoji elektrocentrálu. Elektřina je dostupná zpravidla 1-2 hodiny ráno a v podvečer.
Ale zato si na Zanzibaru pochutnáte na plodech moře.Guatemala


Guatemala země sopek a překrásné přírody.
Naprostá většina zážitků z této země je nezapomenutelná.
Musíte si však dávat pozor na podnikavce, kteří se vás budou snažit o nějaký ten dolar ošálit. Až se budete rozhlížet na autobusovém nádraží co dál, určitě se najde někdo, kdo vám lístek sežene. A také zařídí vše až po nástup do autobusu. Pojedete tam, kam jste chtěli, lístek ale nikdy neuvidíte a nedozvíte se, kolik stojí.  Teprve v cíli zjistíte, že jste jeli několikanásobně dráž, než bylo nezbytné.

Peru


Mystické Machu Pichu a Inská kultura. Dominantní a překrásný zážitek.
V Peru se většinou pohybujete ve velké nadmořské výšce, zpravidla nad 3000 m.n.m. Mnozí návštěvníci mají problémy s výškovou nemocí a peruánci to vědí. Proto první, co při vstupu do penzionu většinou dostanete, je šálek čaje z Koky. Ten tlumí následky nedostatku kyslíku. Přesto si musíte na tyto podmínky několik dní zvykat.
Opustíte-li Andy, určitě každého uchvátí tajemné obrazce a linie v Nazce a ostrovy Ballestas.Bolívie


Bolívie patří k nejchudším a nejméně rozvinutým zemím Jižní Ameriky. 
Služby jsou tu velmi dostupné. Musíte si ale neustále hlídat cenu a jestli jste tam, kam jste si zaplatili.
Při výletu do Palca kaňonu jsme si objednali taxík, který nás měl odvézt blízko cíle. Vysadil nás ale o několik kilometrů dříve a tvrdil nám, že jsme na místě. Neznalí poměrů jsme s půllitrovkou vody vyrazili do nitra Palca kaňonu. Po několika kilometrech jsme stále nebyli na místě a ztratili jsme se z cesty. Nebýt dětí, které v pustině pásly dobytek, a plodů Opuncií, asi bychom se nevrátili.


Srí Lanka


Ostrov Cejlon a republika Srí Lanka. Užasné místo na zemi.
Nezapomenutelné pláže, kulturní a sakrální památky.
Bohužel, stále se na Srí Lance potkáváte s následky tsunami z roku 2004 a přes 26 let trvající občanské války, která definitivně skončila až v roce 2009.
Tsunami má za následek minimum služeb na východním pobřeží, vše bylo smeteno vodou.
Zničené silnice a mosty na západním pobřeží a severu, které se intenzivně opravují, má zase na svědomí občanská válka.

Mexiko


Mexiko je zemí Aztéckých a Mayských památek. A také muzikantů.
Téměř všude se setkáte s muzikanty - Mariachi. Jedete-li autobusem, pravděpodobně se s nimi potkáte. S určitostí se s nimi potkáte v barech, kde hrají na přání. A mají celý večer napilno.
S muzikanty se potkáte i na lodích v Xochimilcu. Celé kapely hrají na lodích na přání. Připlují k vám a za poplatek hrají. A mnohdy hrají víc rádi než dobře.
A pozor na kapsáře! Před nimi ochrání obyčejný zavírací špendlík propnutý skrz kapsu.

Brazílie


Brazílie, úžasná od Amazonie po písečné duny na pobřeží Atlantského oceánu.
Cestování je tu ale, vzhledem ke vzdálenostem, složité. Brazílie je velká jako celá Evropa.
S vyjímkou městské dopravy se všude platí platebními kartami. Koupíte-li si u babky s košíkem suvenýr nebo jen pohlednici, určitě vytáhne z kapsy platební terminál. Totéž platí o lodích, zmrzlináři na pláži a vlastně všude.
Karneval v Riu není jen pozlátko, které známe z televize. Ta pravá lidová zábava se odehrává na Avenidě Rio Branco.
Petr Baudyš © 2015